Czy potrzebujesz audytu? Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą od jakiegoś czasu, to istnieje prawdopodobieństwo, że znasz kogoś, kto jest właścicielem firmy, która wpadła w kłopoty finansowe. Może twój przyjaciel stracił pracę kilka miesięcy temu, a może spędził cały zeszły rok chodząc do i z sądu nad jakimś długiem. A może twój najlepszy przyjaciel właśnie się ożenił i teraz obaj mieszkacie w domu, a rachunki wzrosły trzykrotnie. Jakkolwiek by nie było, przeprowadzenie audytu w planie operacyjnym firmy może uratować prawie każdą małą firmę przed upadkiem. Ale czym dokładnie jest audyt i czy powinieneś mieć go w każdej firmie? W tym wpisie na blogu odpowiemy na te pytania i nie tylko!

Co to jest audyt i dlaczego go potrzebujemy?

Audyt jest krytyczną częścią zarządzania finansami każdego przedsiębiorstwa. W prostych słowach, audyt patrzy na finanse Twojej firmy i porównuje je z tym, czego oczekujesz. W trakcie audytu sprawdzana jest zdolność do płacenia rachunków, jakie wydatki pozostały z ostatniego kwartału oraz czy mamy wystarczającą ilość gotówki, aby zapłacić dostawcom i utrzymać firmę. Jeśli coś wygląda nie tak, audyt przyjrzy się temu i zobaczy, czy jest coś, co można załatwić na boku. Audyt nie tylko bada dokumentację finansową; patrzy na kulturę firmy, zdolność kierownictwa do przewodzenia i czy masz jakieś finanse, które nie zostały zgłoszone do IRS.

Audyty są również wykorzystywane do stworzenia ogólnego obrazu kondycji firmy. Proces audytu jest prawie zawsze używany do sprawdzenia, czy firma jest w zgodzie z prawem podatkowym. Jeśli Twoja firma nie jest w stanie zapłacić swoich rachunków, audyt może być świetnym sposobem na określenie sytuacji finansowej firmy.

W końcu audyty nie są tylko dla księgowego Twojej firmy. Audyt jest również świetnym sposobem dla twojego menedżera, aby uzyskać wgląd w to, jak działa twoja firma. Jeśli menedżer kiedykolwiek zastanawiał się, czy jesteś w stanie zapłacić rachunki, czy masz wystarczająco dużo gotówki, aby przetrwać miesiąc i upewnić się, że nie ma żadnych nieplanowanych wydatków, audyt może pomóc w uzyskaniu odpowiedzi.

Jak długo trwa wykonanie audytu?

Całkowity czas potrzebny na przeprowadzenie audytu zależy od wielu rzeczy, takich jak złożoność Twojej firmy, liczba pracowników oraz wielkość Twojej lokalizacji. Jeśli masz tylko kilku pracowników, może to zająć tylko jeden dzień. Jeśli Twoja firma zatrudnia wielu pracowników, a audyt jest bardzo złożony, może to potrwać kilka tygodni.

Czy mój księgowy może zrobić dobry audyt?

Jeśli Twój księgowy jest dobry, prawdopodobnie mógłby zrobić dobry audyt Twojej firmy i jej finansów w ciągu jednego dnia. Ale większość księgowych nie jest zaznajomiona z każdym aspektem finansowym firmy i dlatego może przeoczyć ważne szczegóły. A ponieważ audyt to szczegółowe spojrzenie na finanse firmy, nawet księgowy może nie być w stanie dostrzec wszystkich pieniędzy, które są niewłaściwie wykorzystywane lub sprzeniewierzane.

Czy audyt jest zawsze konieczny? Czy każdy powinien go mieć?

Audyt nie jest złem koniecznym. W rzeczywistości większość firm nie potrzebuje audytu, chyba że doświadcza trudności finansowych. A nawet wtedy, wiele małych firm nie potrzebuje audytu, dopóki nie popadnie w poważne kłopoty finansowe. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą od jakiegoś czasu, istnieje szansa, że znasz kogoś, kto jest właścicielem firmy, która popadła w kłopoty finansowe. Może twój przyjaciel stracił pracę kilka miesięcy temu, a może spędził cały zeszły rok chodząc do i z sądu nad jakimś długiem. A może twój najlepszy przyjaciel właśnie się ożenił i teraz obaj mieszkacie w domu, a rachunki wzrosły trzykrotnie. Jakkolwiek by nie było, przeprowadzenie audytu biznesplanu Twojej firmy może uratować prawie każdą małą firmę przed upadkiem. Ale czym dokładnie jest audyt i czy należy go mieć w każdej firmie? Ten wpis na blogu odpowie na te pytania i nie tylko!

Gdzie mogę znaleźć bezpłatny audyt mojej firmy?

Jest wiele miejsc, w których można znaleźć darmowy audyt swojej firmy. Ponieważ wiele z nich to płatne ankiety, często można znaleźć dużą liczbę klientów, którzy byliby skłonni wziąć udział w badaniu i dostarczyć Ci cennych informacji. Wiele największych instytucji finansowych i firm produkujących oprogramowanie księgowe zapewnia darmowe lub tanie audyty dla małych firm. Zapytaj swojego księgowego, czy mógłby wysłać Ci darmowy audyt. Jeśli nie, wiele finansowych stron internetowych zapewnia darmowe audyty.