Minimalizm stał się kluczową zasadą projektowania i obowiązkowym elementem każdego portfolio wnętrzarskiego. Nie jest to jakaś hipisowska moda czy coś, co sprawdzi się tylko przez kilka miesięcy w roku. Minimalizm jest w rzeczywistości jednym z najbardziej praktycznych sposobów na osiągnięcie układów wnętrz z ultra-minimalistycznym poczuciem. Jeśli chcesz dokonać prawdziwej transformacji we własnym domu, możesz chcieć zacząć od podstaw. Zawsze możesz dodać rzeczy na wierzchu później! Sztuką jest nie dodać zbyt wiele i nadal czuć, że masz wystarczająco dużo miejsca na wszystko. To dlatego minimalizm jest tak korzystny, jeśli chodzi o projektowanie wnętrz.

Czym jest minimalizm?

Minimalizm to termin architektoniczny opisujący styl architektury, który kładzie nacisk na minimalizację elementów wewnętrznych lub wykorzystania przestrzeni. Styl architektoniczny charakteryzuje się zazwyczaj prostymi, mocnymi i minimalnie zdobionymi przestrzeniami.

Dlaczego minimalizm jest ważny w projektowaniu wnętrz?

Jeśli chcesz stworzyć pomieszczenie z minimalnym wizualnym zamieszaniem, to minimalistyczny projekt jest Twoim przyjacielem. W końcu ile jest mebli, tapet, świateł, elementów dekoracyjnych itp. To nie powinno być twoim głównym priorytetem podczas projektowania domu.

4 zasady minimalizmu

– Wybierz schemat kolorów, który utrzymuje rzeczy proste. – Użyj tekstur i wzorów, aby zdefiniować wymiary. – Ogranicz użycie akcesoriów (meble, oświetlenie, itp.), ponieważ mogą one odebrać ogólną przestrzeń. – Unikaj używania tekstur, które zajmują więcej miejsca niż powinny. – Ogranicz swoje użycie wzorów, ponieważ może to prowadzić do zagmatwanych lub zagraconych wnętrz. – Wreszcie, baw się z tym.

Kolory w minimalizmie

Kolor jest jednym z najważniejszych elementów każdego projektu. Niezależnie od tego, czy są to ściany i wezgłowie w Twojej sypialni, czy podłoga w salonie, każda powierzchnia w Twoim domu powinna odzwierciedlać określony odcień. Możesz to osiągnąć dzięki teorii kolorów lub po prostu używając jasnych, podstawowych kolorów. Istnieją jednak pewne kolory, których najlepiej unikać zarówno w projektowaniu wnętrz, jak i na zewnątrz. Czerwony jest zawsze zły. Jest jaskrawy, krzykliwy i dysonansowy. Nigdy nie powinien pojawić się w Twoim domu. Pomarańczowy jest równie obrzydliwy. Jest jaskrawy, obskurny i niezwykle ciepły. Również nie powinien pojawić się w Twoim domu. Dlaczego? Ponieważ tak bardzo kłóci się z niemal każdą powierzchnią w Twoim domu.

Popularność minimalizmu

Minimalizm istnieje już od dawna i stał się nowoczesnym fenomenem. W rzeczywistości termin „minimalizm” został po raz pierwszy użyty w architekturze. Istnieje wiele stylów minimalizmu, takich jak styl międzynarodowy, Brutalistyczny, hiszpański czy minimalizm skandynawski. Dzisiejsi koneserzy minimalizmu są przyciągani do tej estetyki ze względu na jej wszechstronność. Można go wykorzystać na tak wiele różnych sposobów. Nie chodzi tylko o ściany, na których znajduje się kilka zdjęć i parę przedmiotów, które mają dotrzymać Ci towarzystwa. Chodzi o przestrzeń, która Cię otacza.

W tym artykule zobaczyliśmy jak minimalizm wpływa na różne aspekty twojego domu. Od dekoracji ścian do wykorzystania przestrzeni, jest to kluczowe pojęcie w projektowaniu wnętrz. Powinieneś mieć to na uwadze podczas projektowania swojego domu.