Okna przesuwne są znane od stuleci i nadal cieszą się popularnością. Mają wiele zalet w porównaniu z ich bardziej nowoczesnymi odpowiednikami, a do tego są łatwe w montażu. W rzeczywistości okna przesuwne można zamontować w niemal każdej przestrzeni. Należy je po prostu umieścić tam, gdzie mają być – nad ziemią lub pod ziemią. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać przy wyborze okna przesuwnego, jest to, że każde z nich spełnia inną funkcję. Więcej informacji na temat różnych typów okien przesuwnych można znaleźć tutaj.

Co to jest okno przesuwne?

Okno przesuwne to okno, które otwiera się i zamyka przez przesunięcie. Może się ono otwierać i zamykać ręcznie lub być obsługiwane przez mechanizm. Gdy okno jest otwarte, powietrze przechodzi przez nie i dostaje się do wnętrza domu. Gdy okno jest zamknięte, powietrze nie może opuścić domu. Proces ten nazywany jest wentylacją. Gdy okno jest dwuskrzydłowe, jedynym sposobem jego otwarcia jest pociągnięcie skrzydła w dół rękami. Gdy okno jest tylko jednoskrzydłowe, można je otworzyć od wewnątrz bez zdejmowania skrzydła.

Okna przesuwne: dobre, złe i brzydkie

Zamontowanie okna przesuwnego ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest fakt, że okna przesuwne mają mniejszy wpływ na zanieczyszczenie powietrza niż okna tradycyjne. Ponieważ do ich działania nie jest wykorzystywana energia elektryczna, są one przyjazne dla środowiska i sprzyjają zdrowemu powietrzu w pomieszczeniach. Są też tańsze w utrzymaniu niż okna tradycyjne. Zanim jednak podejmiesz decyzję, który typ okna jest odpowiedni dla Twojego domu, musisz pamiętać o kilku kwestiach. – Okna przesuwne mogą być trudne w obsłudze. Ważne jest, aby przy ich montażu skorzystać z pomocy. Jeśli jesteś nowicjuszem, zatrudnij profesjonalistę. – Większość producentów nie udziela gwarancji na swoje okna przesuwne. Sprawdź, czy Twoje okno ma jakąkolwiek gwarancję. – Upewnij się, że wybrane okno przesuwne ma mechanizm zapobiegający jego złamaniu, ponieważ większość czasu spędzisz na korzystaniu z niego, otwierając je i zamykając, a nie korzystając z niego, gdy nie jest używany. – Upewnij się, że szkło zastosowane w oknie przesuwnym jest odporne na rozbicie. – Na koniec należy pamiętać o utrzymywaniu okna przesuwnego w czystości, aby zapobiec gromadzeniu się kurzu, pyłków i innych alergenów.

Jak zamontować okno przesuwne

Proces montażu okna przesuwnego jest podobny do montażu każdego innego okna. Główna różnica polega na tym, że trzeba będzie zamontować specjalną ramę okienną, aby okno mogło się w niej zmieścić. Konieczne będzie także zamontowanie ościeżnicy, aby drzwi pozostały otwarte podczas pracy okna. Istnieje wiele różnych typów ram okien przesuwnych, z których można wybierać. Typ drzwi, których będziesz używać, będzie również określać sposób, w jaki trzeba będzie umieścić okno przesuwne. Aby wybrać odpowiednie okno przesuwne dla swojego domu, zacznij od zmierzenia przestrzeni, w której będziesz je instalować. Następnie zdecyduj, gdzie chcesz, aby okno było umieszczone. Pomoże Ci to zdecydować, czy okno powinno znajdować się nad ziemią czy pod ziemią. Należy zmierzyć odległość między podłożem a najwyższą częścią ściany. Odległość ta jest nazywana wysokością ościeżnicy. Na koniec należy zdecydować, jakiego typu ramy okiennej użyjemy.

Jak znaleźć odpowiednie okno przesuwne do swojego domu?

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest znalezienie domu, który spełnia Twoje kryteria dotyczące odpowiedniego okna przesuwnego. Okno powinno być w stanie zmieścić się w dostępnej przestrzeni, zapewniać dopływ dużej ilości światła do wnętrza domu i umożliwiać ruch powietrza. Jeśli szukasz okna, które może pełnić funkcję rozrywkową, idealne będzie okno przesuwne w kształcie drzwi. Z drugiej strony, jeśli szukasz bardziej tradycyjnego okna, wybierz drzwi przesuwne.

Różnice między oknami przesuwnymi a uchylno-obrotowymi

Typy okien przesuwnych i uchylnych. Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego typu okna do domu, istnieje wiele różnic między oknami przesuwnymi a uchylno-obrotowymi. Podczas gdy większość okien przesuwnych ma stałą pozycję, okno uchylno-obrotowe można podnosić i opuszczać, regulując kąt, pod jakim obraca się poziome skrzydło. Może to poprawić lub zmniejszyć ilość światła wpadającego przez okno. Okna tego typu mają także inne wykończenie, często określane jako „uszczelka”.

Czy okno przesuwne zmieści się w moim nowym domu?

Jeśli chodzi o typy okien, okna przesuwne są często większe niż mniejsze okna uchylno-obrotowe. Dzieje się tak, ponieważ muszą one zmieścić się w bardziej wartościowej przestrzeni. Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy okno przesuwne będzie pasować do Twojego domu, jest zmierzenie przestrzeni, w której planujesz je umieścić. Jeśli okno mierzy mniej niż 26 cali, prawdopodobnie nie zmieści się w przestrzeni. Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy okno przesuwne będzie pasować do Twojego nowego domu, jest zamówienie próbki i wypróbowanie go. Producent zazwyczaj dostarcza próbkę okna, aby zapewnić jego właściwe dopasowanie.