Dobór oświetlenia do kuchni nie jest łatwym zadaniem. Warto o tej kwestii już pomyśleć na etapie projektowania pomieszczenia. Do kuchni zaleca się oświetlenie halogenowe, bądź żarówki typu LED. Jakie są ich zalety? Światła halogenowe są bardzo dobrym źródłem oświetlenia o wysokiej jakości, co ważne dają stały rozkład widmowy promieniowania oraz posiadają wysoki wskaźnik oddawania barw.

Niestety ich największym minusem jest zużycie sporej energii oraz bardzo mocne nagrzewanie się. Alternatywnym, a zarazem innowacyjnym rozwiązaniem są światła typu LED. Ich wachlarz zalet jest bardzo obszerny, między innymi dają możliwość wyboru barwy światła, są bardzo trwałe, odznaczają się niskim zużyciem prądu, łatwo można nimi manewrować i w zasadzie można je zamontować w dowolnym miejscu, ponieważ w przeciwieństwie do oświetlenia halogenowego, nie nagrzewają się.

Jaką lampę LED do kuchni kupić?

Kupując oświetlenie LED trzeba pamiętać o sprawdzeniu barwy światła, gdyż nie każda barwa będzie odpowiednia dla każdego pomieszczenia. Biorąc pod uwagę fakt, iż oświetlenie LED będziemy montować w kuchni, warto zastanowić się jakie posiadamy możliwości wyboru barwy światła. Przykładowo, w kuchni z tradycyjną architekturą sprawdzi się oświetlenie LED o barwach cieplejszych, zaś przy nowoczesnych rozwiązaniach, barwy światła chłodniejsze. Oświetlenie LED nie jest drogim produktem, więc warto zainwestować w produkt o wysokiej jakości. Zwracajmy uwagę na to, by światła były identycznej barwy i tym samym stanowiły harmonijne rozwiązanie dla całego oświetlenia w pomieszczeniu. Zaleca się, aby w jednym pomieszczeniu korzystać z jednego rodzaju źródła światła, jedynym wyjątkiem mogą być światła typu RGB, gdyż są one oświetleniem dekoracyjnym, które możemy zastosować na przykład do podświetlenia mebli.

Kuchnia jest wyjątkowym miejscem spotkań, wobec tego oświetlenie musi być malownicze, dynamiczne oraz inspirujące. Natomiast nie może powodować zbytnich cieni i dysharmonii. Chcąc dodać jeszcze więcej uroku kuchni, warto zamontować oświetlenie nad blatami kuchennymi, w szafkach z szklanymi drzwiczkami, we wnętrzu szafek, a także nad zlewozmywakiem. Wszystkie te rozwiązania sprawią, że kuchnia będzie pięknie oświetlona i co najważniejsze funkcjonalna.