Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w Twoim domu. Nie tylko musi służyć jako centralne miejsce spotkań i gotowania, ale także musi być estetyczna i funkcjonalna. W przeciwnym razie równie dobrze możesz co wieczór jeść na wynos. Przy zakupie nowego domu warto rozważyć zakup domu z kuchnią oddzieloną od głównej części mieszkalnej. Jeśli chcesz mieszkać w mieszkaniu lub domu miejskim bez konieczności rezygnacji z przestrzeni kuchennej, oddzielaj ją ścianą, zamiast próbować wcisnąć ją obok zlewu lub kuchenki. Oddzielne kuchnie są dostępne w wielu różnych stylach, więc jeśli chcesz przekształcić swoją obecną przestrzeń w coś bardziej funkcjonalnego i atrakcyjnego, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak to osiągnąć!

Co to jest aneks kuchenny?

Aneks kuchenny to mała, samodzielna kuchnia wbudowana w mieszkanie lub dom miejski. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli w Twoim domu nie ma osobnej kuchni, a chcesz mieć możliwość gotowania dla jednej lub dwóch osób bez zajmowania całej jadalni. Mimo że aneks kuchenny jest niewielki, jest zazwyczaj dobrze wyposażony, więc możesz z łatwością przygotować ograniczoną liczbę posiłków bez obawy, że zabraknie Ci składników. Aneks kuchenny jest zazwyczaj dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz się wprowadzić do mieszkania, a nie masz miejsca na pełnowymiarową kuchnię. Jest to również dobre rozwiązanie dla osób, które chcą pozostać w swoim domu, gdy się starzeją, lub gdy mają małe dzieci.

Jak urządzić aneks kuchenny

Aneks kuchenny jest z reguły niewielki, dlatego trzeba dobrze przemyśleć sposób zagospodarowania przestrzeni. Na ogół w aneksie kuchennym znajduje się mała kuchenka (jeśli masz gaz), zlewozmywak, lodówka i szafki, w których możesz przechowywać składniki. Na środku pomieszczenia można postawić mały stół i krzesła lub wyspę kuchenną, jeśli chcemy wykorzystać je jako jadalnię. Aneks kuchenny ma również ograniczoną ilość miejsca na blacie, więc nie można w nim zrobić zbyt wiele. Ogólnie rzecz biorąc, musisz wybrać jedną lub dwie główne potrawy, które chcesz móc łatwo przyrządzać, np. śniadanie, obiad i kolację.

Jak oddzielić aneks kuchenny od pokoju dziennego

Jeśli chcesz oddzielić aneks kuchenny od pokoju dziennego, możesz zbudować ścianę lub kupić ściankę działową. Ścianka działowa to po prostu ścianka, którą stawiasz między kuchnią a salonem. W małym mieszkaniu można pozostawić otwartą ścianę między tymi dwoma pomieszczeniami, ale w większym domu z korytarzem między nimi trzeba będzie zbudować ściankę, aby je oddzielić.

Wskazówki, jak przekształcić kuchnię w bardziej funkcjonalne miejsce pracy

– Zainstaluj piekarnik ścienny: Piekarnik ścienny jest niezbędny, jeśli dużo gotujesz lub starasz się jeść zdrowiej, ponieważ możesz uniknąć korzystania z kuchenki i piekarnika. Poszukaj piekarnika ściennego, który pomieści duży garnek lub naczynie do pieczenia.

– Odmień swoje szafki: Jeśli chcesz przekształcić swój aneks kuchenny w bardziej funkcjonalną przestrzeń roboczą, musisz zmienić wygląd szafek. Zwiększ funkcjonalność swoich szafek, instalując szuflady na ścianie pod blatem i instalując zmywarkę, stojak do suszenia naczyń i wyrzucanie śmieci. Śmietnik jest niezbędny, jeśli jesz dużo warzyw, makaronu lub ryżu, ponieważ rozdrabnia resztki jedzenia, dzięki czemu nie zalegają one w rurach.

– Dodaj oświetlenie: Jeśli spróbujesz wykorzystać swój aneks kuchenny jako miejsce pracy w ciągu dnia, przekonasz się, że jest to dość ciemna i ponura przestrzeń. Zainstaluj pod blatem oświetlenie fluorescencyjne, a nad blatem oświetlenie górne, abyś mógł widzieć, co robisz. – Zainstaluj spiżarnię: Jeśli masz mały pokój dzienny i często musisz przeciskać się obok tableau z pięknie ułożonymi książkami i czasopismami, chciałbyś mieć miejsce na swoje jedzenie i przyprawy. Zamontuj spiżarnię na ścianie w kuchni, aby nie musieć wykorzystywać jadalni do przechowywania.

– Kup wózek na kółkach: Wózek na kółkach jest jak mała szafka na kółkach, której możesz używać do przechowywania i przenoszenia żywności. Są one bardzo przydatne do przechowywania resztek i przenoszenia składników z lodówki na kuchenkę. Są również bardzo pomocne w utrzymaniu czystości na blacie kuchennym.

– Rozsądnie korzystaj z szafek: Jeśli chcesz przekształcić swoją kuchnię w bardziej funkcjonalne miejsce pracy, musisz dobrze wykorzystać przestrzeń pod blatem. Zainstaluj wyspę roboczą ze zlewem, zlewem i ociekaczem do naczyń. Nad zlewem umieść szafkę na różne przedmioty, takie jak środki czystości i przyprawy.

– Zainstaluj mikrofalówkę: Kuchenka mikrofalowa jest niezbędna, jeśli chcesz jeść poza domem lub jeśli masz dużą rodzinę. Umieść mikrofalówkę w kuchni, oddzielnie od salonu. Jeśli masz małą kuchnię, być może będziesz musiał zainstalować ją w szafce pod zlewem lub w pomieszczeniu gospodarczym. Umieść otwór wentylacyjny dla mikrofalówki w dachu nad kuchnią, aby uniknąć zapachów z kuchenki, które spalają sufit.

– Kup mały stolik i krzesła: Jeśli próbujesz przekształcić swoją kuchnię w bardziej funkcjonalne miejsce pracy, musisz kupić mały stół i krzesła do jedzenia i pracy w kuchni. Mały stół i krzesła są o wiele łatwiejsze do przechowywania niż duży stół jadalny.

Kiedy już przekształcisz swoją kuchnię, przekonasz się, że jest ona o wiele bardziej funkcjonalna i atrakcyjna niż zwykła kuchnia. Jeśli Twoja kuchnia jest mała, może się okazać, że jest to jedyne pomieszczenie w domu, w którym nie musisz tłoczyć tylu osób na jednej przestrzeni. Po oddzieleniu kuchni od salonu możesz wykorzystać ją jako miejsce pracy w ciągu dnia, a wieczorem jako miejsce do spożywania rodzinnych posiłków. Możesz również wykorzystać inne pomieszczenia w domu do innych celów, kiedy nie musisz tłoczyć się w kuchni. Na przykład jadalnię można wykorzystać do oglądania telewizji, a salon do odpoczynku. Jeśli chcesz mieszkać w mieszkaniu lub domu miejskim, nie rezygnując z przestrzeni kuchennej, oddzielaj ją ścianą, zamiast próbować wcisnąć ją obok zlewu lub kuchenki. Dzięki temu przekonasz się, że kuchnia może być czymś więcej niż tylko miejscem przygotowywania posiłków – może być centralnym miejscem spotkań i pracy dla całej rodziny.