Kominek tradycyjny to idealne rozwiązanie grzewcze w porze jesiennej i wiosennej. Poza oczywistymi walorami ekonomicznymi, istotne są także zalety estetyczne, gdyż kominki to wspaniała dekoracja dla każdego wnętrza. Zanim jednak zdecydujemy się na kupno niezbędnych części instalacyjnych, warto poznać tajniki montażu kominków.

Przede wszystkim kominek jest w stanie ogrzać wnętrze, to w którym jest zamontowane. Jeżeli pragniemy, by nasz kominek był efektywną instalacją grzewcza to musimy zainstalować w nim wkłady kominkowe. Oprócz znaczącej ceny owych wkładów, ważna jest również moc o sprawność, która określana bywa w procentach. Jak dobrać właściwą moc wkładu kominkowego? Otóż, trzeba sugerować się wielkością danego pomieszczenia oraz należy wziąć pod uwagę przeciętny współczynnik izolacji ścian.

Istnieje także możliwość, dzięki której kominek będzie w stanie ogrzewać nam więcej niż jedno wnętrze w mieszkaniu, czyli oprócz tego w którym jest zainstalowany, dzięki nowoczesnemu systemowi DGP, czyli dystrybucji gorącego powietrza. Poza tym można również skorzystać z tak zwanego płaszcza wodnego, który umożliwia nam podgrzanie wody użytkowej albo ogrzać wodę przepływającą do kaloryferów w instalacji C.O.

Biorąc pod uwagę koszty instalacji kominka, to na wstępie trzeba pamiętać, iż trzeba wykonać profesjonalną obudowę kominka oraz zainstalować podłogę niepalną w koło urządzenia, ponadto dochodzą koszty montażu oraz zakup wkładu kominkowego. W trakcie użytkowania należy co jakiś czas usuwać popiół oraz czyścić komin, a także część instalacji.

Wydatki związane z powyższą instalacją nie są niskie, natomiast żadne inne urządzenie nie jest w stanie stworzyć tak wspaniałej atmosfery, jak właśnie kominek. Gdybyśmy jednak mieli dylemat co do montażu kominka w domu, to istnieje jeszcze alternatywa w formie kominka elektrycznego, który doskonale naśladuje dźwięki płonącego ognia. W ten sposób uzyskamy w mieszkaniu wspaniały klimat. Jeśli rzeczywiście zdecydujemy się na zakup kominka elektrycznego to warto zainwestować w taki, który posiada efekty trójwymiarowe, gdyż wówczas zachowuje on wrażenie identyczne, jak przy kominkach tradycyjnych.