Malując ściany w mieszkaniu staramy się stworzyć wyjątkową atmosferę. Zależy nam na tym, by nasze pomieszczenia były przytulne, słoneczne, promienne i ciekawe. Wobec tego, stojąc przy sklepowych półkach, często mamy problem, jaki odcień farby wybrać, by uzyskać odpowiedni efekt. Każdego roku na targach mody królują różne kolory farb do ścian, ten rok pokazuje, że najbardziej modnymi kolorami są odcienie niebieskiego oraz biele, ale czy przy wyborze farb powinniśmy kierować się wyłącznie obecnymi trendami?

Producenci farb prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych barw i odcieni, ale co istotne, każdy z tych kolorów jest inspirowany kolorami natury. Jak się okazuje, Polacy najchętniej kupując farby o barwach neutralnych. Co by nie mówić, takie kolory sprawdzą się w każdym rodzaju wnętrz. Są świetnym uzupełnieniem dla mebli i obrazów, a także budują przyjemne tło dla całego wnętrza pomieszczenia. W związku z tym poleca się takie barwy, które mają w swym odcieniu nutę wody, bądź nieba, piasku czy drzew. Zaletą tego rodzaju barw jest to, że swobodnie można je ze sobą łączyć, ponieważ wspaniale one ze sobą współgrają i tworzą wyjątkowe odcienie.

W tym roku bardzo cenionym kolorem jest niebieski i wszystkie możliwe jego odcienie, od pięknego jasnego błękitu poprzez głęboki odcień granatu. Polecane są również wszelkie pastele z nutką błękitu. Szczególnie polecany kolor niebieski jest do dużych pomieszczeń, gdzie na dwóch ścianach maluje się kolor jaśniejszy a na pozostałych dwóch ciemniejszy, gdyż dzięki temu dodatkowo wnętrze zyskują dodatkową głębie.

Uwielbiany kolor niebieski idealnie sprawdzi się we wnętrzach z wystrojem tradycyjnym, jak również we wnętrzach nowoczesnych, połączonych z białymi meblami. Jeżeli nie posiadamy pewności, czy dany odcień pasuje do naszego pomieszczenia, warto zrobić małą próbkę na ścianie, w miejscach najbardziej znaczących dla całego wnętrza, dzięki temu łatwo zobaczymy czy dana barwa będzie dla nas odpowiednia.