Wybór paneli do mieszkania jest bardzo ważny. W sklepach możemy się spotkać z różnymi rodzajami paneli, a do najbardziej znanych należą panele drewniane i laminowane. Jaki są ich zalety, a jakie wady? Czym się różnią ? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć poniżej.

Jakie panele wybrać do mieszkania?

Panele drewniane charakteryzują się bardzo dobrą jakością. Skonstruowane są z trzech warstw: wewnątrz sklejka, listwa z miękkiego drewna oraz wierzch z drewna utwardzonego, zabezpieczone lakierem matowym, półmatowym, błyszczącym, bądź olejem. Panele drewniane, dzięki takiej kompozycji są bardzo trwałe na uszkodzenia. Skalę trwałości określa się w Brinellach, którą można odszukać na opakowaniu, czym wyższy numer tym stopień trwałości lepszy. Najlepszą jakość można osiągnąć z drewna egzotycznego, zaś w kraju poleca się drewno takie, jak: dąb, grab czy orzech. Ważną kwestią przy wyborze paneli jest sprecyzowanie w jakim dokładnie pomieszczeniu zostaną ulokowane panele, gdyż każdy rodzaj jest przystosowany do ustalonej wilgotności, temperatury, a także do koniecznej aktywności wyrobu.

Jak jest w przypadku paneli laminowanych? Otóż, również są skonstruowane z trzech warstw, aczkolwiek dolna część jest stworzona z surowca sztucznego, zaś środek zbudowany jest z płyty MDF, bądź HDF, a całość zabezpieczona z wierzchu laminatem, wysoce odpornym na ścieranie. Walorem tego rodzaju paneli jest to, że mogą one imitować powłoką zewnętrzną wybraną przez nas dekoracyjną posadzkę. Ponadto, są dużo tańsze od paneli drewnianych. Istotne jest to by dokładnie sprawdzać stopień ścieralności bo tak, jak w przypadku paneli drewnianych mamy wybór i możemy spotkać zarówno panele wysoce odporne na zniszczenia, jak też takie, które nadają się wyłącznie do pomieszczeń sporadycznie uczęszczanych. Tak więc, zakupując panele do domu miejmy na uwadze funkcje jakie panele muszą spełnić, określić czas na ile produkt ma nam posłużyć oraz stopień wilgotności i wysokość temperatury w pomieszczeniach.