To dobrze znany fakt, że kwas mlekowy jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych sposobów leczenia trądziku. Mimo że został powszechnie uznany za kluczowego gracza w walce z trądzikiem, wiele osób nadal jest dość nieświadoma jego licznych korzyści. To prawda – Twoja skóra jest rzeczywiście zdolna do bycia cudownym sprzętem, jeśli wiesz, jak z nim pracować! Kwas mlekowy działa na skórę, pomagając neutralizować nadmiar kwasów wytwarzanych przez sebum (tłustą ciekłą substancję produkowaną w kropelkach przez gruczoły łojowe) i bakterie uwięzione w gruczołach produkujących olej, zwanych otworami porów. Hamuje on również aktywność gruczołów łojowych, dzięki czemu produkowana jest mniejsza ilość oleju, który zatyka pory. Możesz pomyśleć, że kwas mlekowy będzie pomocny tylko w przypadku wystąpienia stanu zapalnego lub infekcji, ale nie zawsze tak jest. W rzeczywistości niektóre osoby z suchą skórą lub trądzikiem różowatym odnoszą korzyści z długotrwałego stosowania wysokiego stężenia kwasu mlekowego jako składnika kosmetyków do pielęgnacji skóry.

Jak kwas mlekowy działa na skórę?

Kiedy produkujemy więcej oleju niż potrzebujemy, wytwarzamy kwas mlekowy. Kwas ten jest uwalniany z naszej skóry, gdy jesteśmy w stanie zapalnym, i może pomóc w odblokowaniu porów, powstrzymaniu wybuchów trądziku i zmniejszeniu zaczerwienienia. Możesz również użyć kwasu mlekowego w miejsce składników powodujących pryszcze, takich jak nadtlenek benzoilu lub kwas salicylowy, które są wysuszające na skórze.

Co daje kwas mlekowy?

Kwas mlekowy jest naturalnym produktem, który można znaleźć w mleku, jogurcie i innych produktach mlecznych. Kiedy mleko jest wystarczająco kwaśne (2-6% mleka), wytwarza kwas mlekowy, który jest silnym środkiem przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i ściągającym. Kwas mlekowy jest naturalnie obecny we wszystkich rodzajach skóry i jest szczególnie skuteczny w przypadku skóry tłustej, trądzikowej i/lub wrażliwej na zwykłe środki nawilżające.

Co kwas mlekowy robi z mięśniami?

Kiedy nasza skóra wchodzi w kontakt z toksynami, np. gdy jesteśmy zainfekowani, zestresowani lub pod dużą presją, produkuje kwasy, aby się bronić. Kiedy pH naszej skóry zostaje wytrącone z równowagi, skutkuje to skurczami mięśni, skurczami i innymi bolesnymi dolegliwościami. Najczęstsze skutki uboczne kwasu mlekowego to zakwaszenie (nierówna struktura skóry, jasnoczerwone krostki), suchość (skóry, nosa i ust) oraz zaskórniki (powstawanie białych i czarnych zaskórników).

Czy kwas mlekowy jest bezpieczny?

Nigdy nie powinnaś stosować kuracji przeciwtrądzikowych z nadtlenkiem benzoilu lub kwasem salicylowym, ponieważ mogą one faktycznie wysuszyć Twoją skórę. Kwas mlekowy jest jednak znacznie bezpieczniejszą alternatywą i może być stosowany przez wszystkich, niezależnie od typu skóry. Jest on bardzo korzystny dla skóry suchej lub wrażliwej, więc jeśli masz skłonność do zaczerwienień, może być świetnym dodatkiem do Twojej pielęgnacji.

Jak często stosować kwas mlekowy?

Kwas mlekowy należy stosować na skórę tylko w razie potrzeby. W zależności od warunków, które powodują Twój trądzik, powinnaś stosować kwas mlekowy raz w tygodniu lub nawet dwa razy. Jeśli Twój trądzik nie jest problematyczny, możesz chcieć stosować go rzadziej. Stosując kwas mlekowy, należy jednak dążyć do utrzymania stężenia 2% lub wyższego w produktach do pielęgnacji skóry.

Czy kwas mlekowy nawilża?

Tak, oczywiście! Kwas mlekowy nawilża skórę, tak jak każdy inny produkt nawilżający. Powinnaś jednak wmasowywać produkty z kwasem mlekowym w skórę przez co najmniej 15 sekund, aby osiągnąć najpełniejsze korzyści.

Kiedy stosować kwas mlekowy?

Jeśli Twoja skóra jest tłusta, błyszcząca i napięta, to znaczy, że jest gotowa na przyjęcie kwasu mlekowego. Jeśli Twoja skóra jest sucha lub tłusta, albo jeśli masz skłonność do regularnego nawilżania, stosowanie kwasu mlekowego nie jest dobrym pomysłem. Twoja skóra produkuje o wiele za dużo oleju i nadmiaru sebum, gdy nadmiernie ją nawilżasz, więc stosowanie kwasu mlekowego, gdy Twoja skóra jest tłusta, w rzeczywistości ją wysusza. Jeśli masz wrażliwą skórę, powinnaś unikać stosowania kwasu mlekowego, ponieważ może on doprowadzić do zaczerwienienia i wysuszenia skóry.

Jak stosować kwas mlekowy?

Stosując kwas mlekowy, wykonaj następujące kroki: Dokładnie umyj twarz. Użyj delikatnego środka oczyszczającego. Użyj kremu nawilżającego, który zawiera 2% lub więcej kwasu mlekowego. Nałóż swój ulubiony tusz do rzęs. Zwiąż włosy za pomocą kokardy.

Z czym łączyć kwas mlekowy?

Stosując kwas mlekowy, należy zawsze pamiętać o schemacie pielęgnacji skóry. Łączenie leków i zabiegów na trądzik ze składnikami takimi jak hydroksykwasy (HA), nadtlenek benzoilu i retinol powinno odbywać się pod kierunkiem lekarza. Jeśli to możliwe, należy stosować kombinację leków o udowodnionym działaniu synergicznym, takich jak preparat ukierunkowany na trądzik i preparat zawierający nadtlenek benzoilu.

Trądzik jest powszechny i może być bardzo trudny do pokonania. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje szereg zabiegów i środków samoopieki, które mogą pomóc Ci przejść przez niego mniej sfrustrowanym. Aby uzyskać jak najwięcej z kwasu mlekowego, musisz zrozumieć jego właściwości i jak działa na skórę. Użyj powyższych wskazówek jako punktu wyjścia, a będziesz na swojej drodze do czystej skóry!