Jakie ćwiczenia dla zdrowego kręgosłupa?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób boryka się z problemami ze swoim kręgosłupem. Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej oraz nieprawidłowa postawa to tylko kilka czynników, które mogą przyczynić się do wystąpienia różnego rodzaju dolegliwości. Dlatego tak ważne jest dbanie o nasz kręgosłup i regularne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń.

Rozciąganie mięśni pleców

Pierwszym krokiem w zapobieganiu problemom z kręgosłupem jest rozciąganie mięśni pleców. Wiele osób ma tendencję do przyjmowania niewłaściwej pozycji ciała podczas siedzenia lub stania, co powoduje nadmierny nacisk na dolną część pleców. Aby temu zapobiec, warto codziennie poświęcić kilka minut na rozciągające ćwiczenia.

Jednym z najprostszych sposobów na rozluźnienie mięśni pleców jest zwinięcie się w kulkę i delikatnie kołysanie się przez kilkadziesiąt sekund. Można również spróbować leżeć płasko na ziemi i unoszenie jednocześnie ręki i nogi po przeciwnej stronie ciała. Pamiętajmy, aby wykonywać te ćwiczenia powoli i delikatnie, bez nagłych ruchów.

Kolejnym skutecznym sposobem na rozciągnięcie mięśni pleców jest tzw. „kotek”. W tym celu należy uklęknąć na podłodze z rękoma opartymi o ziemię i stopniami w odległości szerokości bioder. Następnie powoli zaokrąglić kręgosłup do góry jak kot, a następnie unieść głowę ku sufitowi tak daleko, jak to możliwe.

Wzmocnienie mięśni brzucha

Mięśnie brzucha są nie tylko ważne dla naszej sylwetki, ale również pełnią kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała oraz stabilizacji kręgosłupa. Dlatego też warto zadbać o ich odpowiednie wzmocnienie poprzez regularne ćwiczenia.

Jednym z najpopularniejszych ćwiczeń wzmacniających między innymi mięśnie brzucha jest plank (deska). Aby go wykonać wystarczy położyć się płasko na podłożu twarzą do dołu i oprze