Ateroskleroza jest jedną z najczęstszych chorób układu krążenia, która dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Jest to przewlekła i postępująca choroba, w której dochodzi do odkładania się tłuszczów oraz innych substancji w naczyniach krwionośnych. W efekcie powstają zmiany miażdżycowe, prowadzące do zwężenia lub nawet całkowitego zamknięcia naczyń krwionośnych.

Przyczyny aterosklerozy są wielorakie i często wynikają z niezdrowego stylu życia. Jednym z głównych czynników ryzyka jest dieta bogata w tłuszcze trans oraz wysoką zawartość cholesterolu LDL (tzw. „zły” cholesterol). Spożywanie dużej ilości soli również może sprzyjać rozwojowi tej choroby poprzez podwyższanie ciśnienia krwi.

Kolejnym ważnym aspektem jest brak aktywności fizycznej. Osoby prowadzące siedzący tryb życia mają większe ryzyko zachorowania na aterosklerozę niż osoby regularnie uprawiające sport czy podejmujące inne formy ruchu. Palenie papierosów także wpływa negatywnie na stan naszych naczyń krwionośnych – nikotyna zawarta w tytoniu uszkadza ich ścianki, co ułatwia odkładanie się złogów.

Warto również wspomnieć o czynnikach genetycznych. Osoby, których rodzice lub bliscy krewni cierpieli na aterosklerozę, są bardziej narażone na jej rozwój. W takim przypadku szczególnie ważne jest dbanie o zdrowy styl życia i regularne badania kontrolne.

Objawy aterosklerozy

Początkowe stadium choroby często przebiega bezobjawowo, dlatego też wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że już ją mają. Jednak wraz z postępem choroby mogą pojawić się różnego rodzaju objawy:

– Ból w klatce piersiowej – może być spowodowany niedokrwieniem serca wynikającym ze zwężenia tętnic wieńcowych.

– Zmniejszona wydolność fizyczna – osoba dotknięta aterosklerozą może szybciej męczyć się podczas wysiłku fizycznego.

– Problemy z oddychaniem – jeśli zmiany miażdżycowe występują w tętnicy płucnej, mogą powodować duszności oraz uczucie ciężkości w klatce piersiowej.

Leczenie i zapobieganie

Niestety obecnie nie istnieje skuteczny sposób leczenia samej aterosklerozy. Możliwe jest jedynie łagodzenie jej objawów oraz zapobieganie dalszemu postępowi choroby. W przypadku zaawansowanych zmian miażdżycowych, konieczne może być wykonanie zabiegu chirurgicznego w celu odblokowania naczynia krwionośnego.

Najważniejszym elementem terapii jest jednak profilaktyka i dbanie o zdrowy styl życia. Należy unikać niezdrowych tłuszczów, ograniczyć spożywanie soli oraz regularnie uprawiać sport lub podejmować inne formy aktywności fizycznej. Ważna jest również kontrola poziomu cholesterolu we krwi – jeśli wyniki są zbyt wysokie, należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej diety lub ewentualnego przyjęcia leków obniżających jego poziom.

Podsumowanie

Ateroskleroza to poważna choroba układu krążenia, która wymaga uwagi i odpowiednich działań ze strony każdego z nas. Jej przyczyny często wynikają z niezdrowego trybu życia, dlatego też kluczowe znaczenie ma profilaktyka poprzez wprowadzenie zdrowszych nawyków żywieniowych oraz regularną aktywność fizyczną. Pamiętajmy także o badaniach kontrolnych i reagujmy na pierwsze symptomy aterosklerozy – tylko dzięki temu możemy zadbać o swoje serce i zachować dobre zdrowie na dłużej.