Czysta, zdrowa woda kranowa to jedna z najważniejszych kwestii w naszym domu i choć by się mogło wydawać, że jest nieskazitelna, to w rzeczywistości może zawierać niewielkie ilości bakterii, chemikalia a nawet pestycydy. Do oczyszczania wody można zastosować różnego rodzaju filtry. W sklepach znajdziemy między innymi filtry mechaniczne, węglowe oraz zmiękczające. Każdy z tych typów różni się ceną, skutecznością oraz formą działania.

Najbardziej popularne produkty do uzdatniania wody to filtry z wkładami, w skład których wchodzi obudowa oraz zamienny wkład filtracyjny. Należy jednak zwrócić uwagę przy zakupie tego typu filtra, iż każdy z wkładów dołączonych do filtrów różni się trwałością, która poniekąd jest uzależniona od stopnia zabrudzenia wody oraz wydajnością.

Najczęściej zaś w domowych gospodarstwach korzystamy z filtrów mechanicznych, które mają na celu ochronić części składowe instalacji oraz akcesoria elektryczne od piasku, kamienia, rdzy, żelaza, pyłów węglowych, a także innych mikroskopijnych cząsteczek.
Filtry mechaniczne posiadają najczęściej wkłady z włókna lub celulozy, są to przeciętnej jakości materiały, ponieważ najlepszym rozwiązaniem są wkłady ceramiczne, które potrafią usunąć najmniejsze z możliwych mikroorganizmów. W związku z ich nietypową budową, zaleca się ich montaż zaraz przed innymi filtrami, które mają za zadnie wyeliminować pojedyncze zanieczyszczenia.

Do uzdatniania wody polecane są również filtry węglowe, które powinny być zainstalowane pod zlewozmywakiem oraz wprowadzone przed filtrem mechanicznym. Zaletami filtrów węglowych jest to, że likwidują z wody szkodliwe związki organiczne, detergenty, jak również metale ciężkie. Ulepszają barwę wody, smak a nawet zamach, gdyż eliminują z niej związki chloru. Filtry węglowe, jak sama nazwa wskazuje są sporządzone z węgla aktywnego w najróżniejszej formie, na przykład granulowanej, brykietowej, bądź pylistej. Niektóre z tych możliwości są ekstra z dodatkiem srebra albo miedzi, wówczas posiadają prawidłowości bakteriobójcze.

Jak łatwo można zauważyć, w sklepach możemy spotkać się z różnymi rodzajami filtrów do uzdatniania wody, lecz przed zakupem właściwego, polecane jest określenie właściwości i funkcji, jakie powinien on spełnić.