‍Ogrzewanie gazowe jest opłacalnym i zrównoważonym sposobem ogrzewania domu. Jest ono również bardziej powszechne niż mogłoby się wydawać – prawie jedna trzecia gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii używa gazu do centralnego ogrzewania. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej o zaletach i wadach ogrzewania gazowego w Twoim domu, a także poznać kilka przydatnych porad, jeśli myślisz o zmianie paliwa na gaz.

Czy warto już teraz założyć ogrzewanie gazowe?

Wiele będzie zależało od rodzaju systemu, który zainstalujesz. Jeśli zainstalujesz teraz kocioł kondensacyjny o wysokiej wydajności, może on być tańszy niż system elektryczny lub LPG. Jeśli masz nowy budynek, z wysoką izolacją i dobrym systemem wentylacyjnym, gaz może być najtańszą opcją. Na koszt wpływa również rodzaj wybranego systemu. W przypadku systemów LPG lub elektrycznych można po prostu kupić kocioł. Jednak w przypadku kotła gazowego trzeba będzie również zainstalować instalację gazową, co może zwiększyć koszty. Zarówno systemy na LPG, jak i na paliwa gazowe będą prawdopodobnie droższe w ciągu najbliższych kilku lat.

Czy warto założyć gaz w domu z 2022 roku?

Jeśli budujesz nowy dom, dobrym rozwiązaniem jest wybranie systemu z dwoma kotłami, który można przystosować do zasilania gazem lub energią elektryczną. Pozwoli to na zmianę systemu w późniejszym terminie, jeśli zdecydujesz się na zmianę na gaz. Dobrą rzeczą o pójściu na podwójny system kotła jest to, że można zamontować system elektryczny teraz i system gazowy, gdy przepisy zmieniają się w 2022 roku. Niektórzy ludzie uważają, że instalacja gazu teraz pozwoli im uzyskać lepszą cenę, gdy pójdą zmienić go na energię elektryczną w ciągu kilku lat. To, czego mogą nie brać pod uwagę, to fakt, że cena ogrzewania gazowego prawdopodobnie wzrośnie w ciągu najbliższych kilku lat. Więc instalacja gazu teraz może nie być najlepszym pomysłem, jeśli planujesz przejść na energię elektryczną w najbliższej przyszłości.

Czy ogrzewanie gazowe ma przyszłość?

Tak, ma, ale będzie to zupełnie inna przyszłość. Obecnie Unia Europejska szuka sposobów na wprowadzenie zakazu stosowania kotłów gazowych w nowych domach. Wynika to z emisji dwutlenku węgla oraz faktu, że kotły gazowe są mniej wydajne niż elektryczne. Ale ponieważ rynek technologii grzewczych się zmienia, przewiduje się, że będzie 10-letni okres przejściowy. Oznacza to, że osoby instalujące teraz gaz będą mogły go prawdopodobnie eksploatować przez dekadę. Są jednak również plany ustanowienia ogólnounijnego standardu, który będzie wymagał, aby wszystkie kotły gazowe były wyposażone w urządzenia do wychwytywania dwutlenku węgla. Pozwoli to na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, ale zwiększy też cenę każdego kotła.

Czy ogrzewanie gazowe zostanie zakazane?

Krótka odpowiedź brzmi: nie. Jest mało prawdopodobne, że UE całkowicie zakaże stosowania kotłów gazowych w nowych budynkach. Zamiast tego planuje się okres przejściowy trwający około 10 lat. Pozwoli to właścicielom domów, którzy chcą używać gazu, na robienie tego do około 2022 roku. Po tej dacie ogrzewanie gazowe nie będzie już dozwolone. Możliwe jest jednak, że data wycofania gazu zostanie w przyszłości przesunięta. Bardziej prawdopodobne jest przejście z gazu ziemnego na gaz syntetyczny. Wynika to z faktu, że gaz syntetyczny może być wytwarzany ze źródeł odnawialnych, a więc ma mniejszy wpływ na środowisko.

Jaki rodzaj ogrzewania domu jest najtańszy?

Gaz ziemny jest paliwem kopalnym, więc nie jest przyjazny dla środowiska. Ale jest to również źródło energii, które może być produkowane w niemal każdej części świata. Oznacza to, że jest to stosunkowo tanie źródło energii. Gaz jest również bardzo wydajnym paliwem. Może być łatwo przechowywany i transportowany w dużych ilościach. Może być wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej, napędzania turbin i podgrzewania wody. Jest to więc niezawodne i wydajne źródło energii.

Kiedy nastąpi koniec ogrzewania gazowego?

Jak już wspomnieliśmy, datą zakazu ogrzewania gazowego będzie prawdopodobnie rok 2022. Jest kilka powodów, dla których ta data może się zmienić. Jednym z nich jest to, że prawdopodobnie będzie istniał 10-letni okres przejściowy, zanim zakaz wejdzie w życie. Ma to pozwolić właścicielom domów na zainstalowanie wybranego przez nich systemu. Innym powodem zmiany daty jest fakt, że gaz syntetyczny może stać się dostępny wcześniej. Jest to forma gazu ziemnego, która może być wykonana z odnawialnych źródeł.

Koszty instalacji gazowej CO?

Koszt instalacji gazu różni się od jednej instalacji do następnej. Jest kilka rzeczy, które będą miały wpływ na koszt, takich jak: – Wielkość Twojego domu. Większe domy będą potrzebowały więcej czasu na instalację i będą kosztować więcej. – Rodzaj systemu, który wybierzesz. Różne systemy różnią się pod względem kosztów. – Standard wykonania (tj. użyte materiały, jakość instalacji). – Wszelkie dodatkowe prace (np. układanie nowych rur, prace konstrukcyjne).

Ile kosztuje ogrzewanie gazem 100-metrowego domu?

Ogólnie rzecz biorąc, im większy jest Twój dom, tym więcej będzie kosztowało jego ogrzanie. Zatem to, ile kosztuje ogrzanie 100-metrowego domu, będzie zależało od wszystkich powyższych czynników, a także od kosztu gazu. Koszt gazu będzie zależał od Twojego dostawcy, regionu, w którym mieszkasz oraz rodzaju gazu, który wybierzesz. Na przykład można wybrać standardową opcję gazową, która prawdopodobnie będzie kosztować około 1200 funtów rocznie. Można też wybrać opcję ekologiczną, która jest nieco droższa, około £1,700/rok.

Jakie są wady ogrzewania gazowego?

Istnieje kilka wad związanych z ogrzewaniem gazowym, takich jak: – Wyższe rachunki za energię. Ogrzewanie gazowe kosztuje więcej niż inne formy ogrzewania domu, więc będzie to miało wpływ na Twoje rachunki. – Nieprzyjazne dla środowiska. Gaz ziemny jest paliwem kopalnym, więc nie jest tak przyjazny dla środowiska jak inne formy ogrzewania. – Zwiększone ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Dzieje się tak, ponieważ kotły gazowe nie zawsze działają prawidłowo. Mogą one wyciekać gaz CO do powietrza. – Ryzyko pożaru. W przypadku kotłów gazowych zawsze istnieje ryzyko, że system nie będzie działał prawidłowo i spowoduje pożar.

Czy więc ogrzewanie gazowe ma przyszłość?

Tak, ma. Ale prawdopodobnie będzie to zupełnie inna przyszłość niż ta, którą znamy dzisiaj. Podczas gdy ogrzewanie gazowe prawdopodobnie pozostanie opcją w przyszłości, będzie ono prawdopodobnie droższe. Można zmniejszyć koszty, lepiej izolując dom i przechodząc na wydajny system elektryczny. Gaz prawdopodobnie pozostanie najtańszą opcją dla tych, którzy nie mają środków lub możliwości, aby zaizolować swój dom. Dla reszty z nas jest prawdopodobne, że ogrzewanie gazowe pozostanie opcją. Ale będzie to opcja regulowana. I prawdopodobnie będą obowiązywały bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące sposobu jego instalacji i działania.