Na zewnątrz jest gorąco, a Ty prawdopodobnie toczysz przegraną walkę z wydzielającym się w Twoim domu agregatem klimatyzacyjnym. Wygląda na to, że każdego lata właściciele domów są zmuszeni radzić sobie z tym problemem wcześniej niż się spodziewali, a to może być kosztowne. Na szczęście istnieją sposoby, aby tego lata nie dopuścić do awarii klimatyzacji w domu – a przy okazji zaoszczędzić trochę pieniędzy. Awaria klimatyzatora może być spowodowana kilkoma czynnikami. Awarię spowodowaną nadmierną eksploatacją lub zwykłą awarię można łatwo naprawić, przeprowadzając niewielką konserwację lub kupując nową część, ale inne awarie mogą wymagać profesjonalnej pomocy. Jeśli tego lata chcesz utrzymać chłód w swoim domu, nie wydając przy tym majątku, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, jak utrzymać sprawne działanie urządzenia klimatyzacyjnego.

Utrzymuj urządzenie wewnętrzne w czystości

Jednym z pierwszych kroków do utrzymania sprawnego działania klimatyzatora jest czyszczenie jego końcówek wlotowych i wylotowych. Aby uniknąć zatkania, należy utrzymywać wlot i wylot urządzenia wewnętrznego w czystości. Przed włączeniem urządzenia wewnętrznego zawsze należy usunąć z niego zabrudzoną końcówkę. Jeśli w domu działa nawilżacz, należy również wyczyścić końcówkę nawilżacza.

Nie należy umieszczać jednostki wewnętrznej w miejscu narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych

Bezpośrednie działanie promieni słonecznych może spowodować przegrzanie klimatyzatora i jego awarię w miesiącach letnich. Trzymając jednostkę wewnętrzną z dala od słońca, można zminimalizować ryzyko przegrzania. Aby uchronić urządzenie wewnętrzne przed działaniem promieni UV, należy wybrać miejsce, w którym panuje częściowy lub całkowity cień.

Podwójne sprawdzenie filtrów

Upewnij się, że filtr wewnętrzny jest w dobrym stanie, sprawdzając go okresowo pod kątem zanieczyszczeń i zatkania. Czyszczenie klimatyzacji możesz wykonać za pomocą preparatu do czyszczenia klimatyzacji NANOCLEAN AC8. Filtr wewnętrzny należy wymieniać, gdy filtr zewnętrzny ulegnie zabrudzeniu. Przed włączeniem klimatyzatora należy upewnić się, że zanieczyszczenia i zatory zostały usunięte.

Utrzymuj wężownice w czystości

Zanieczyszczone wężownice wewnętrzne mogą powodować przepływ gorącego powietrza z jednej strony urządzenia wewnętrznego na drugą, co prowadzi do słabej cyrkulacji powietrza. Jeśli zauważysz, że urządzenie wewnętrzne nadmiernie się nagrzewa, wyczyść wężownice klimatyzatora. Jeśli nie będzie to robione wystarczająco regularnie, mogą pojawić się alergie i problemy z zatokami, takie jak zatkany nos i płuca.

Wczesne uruchamianie sprężarki w celu uniknięcia awarii

Aby w przyszłości uniknąć problemów z niesprawnymi klimatyzatorami, należy uruchamiać sprężarkę wcześnie rano. Pozwoli to na dłuższą pracę jednostki wewnętrznej i zapobiegnie awariom podzespołów, które mogłyby spowodować szkody w domu.

Nie uruchamiaj klimatyzatora zbyt mocno – tylko wystarczająco.

Latem zawsze dobrze jest włączyć klimatyzator, aby utrzymać chłód w domu, ale robienie tego bez przerwy w pracy urządzenia spowoduje słaby przepływ powietrza i nieefektywny proces chłodzenia. Jeśli klimatyzacja nie jest tak bardzo potrzebna w środku dnia, powinna być włączona tylko do wieczora.

Upewnij się, że wymiennik ciepła jest czysty

Upewnij się, że wymiennik ciepła w jednostce wewnętrznej nie jest zanieczyszczony brudem, kurzem lub alergenami. Ponadto należy się upewnić, że zewnętrzny wymiennik ciepła również jest w dobrym stanie. Jeśli którykolwiek z tych elementów jest zabrudzony, jednostka wewnętrzna ulegnie uszkodzeniu i będzie wymagała częstszego czyszczenia w celu utrzymania prawidłowego działania.