Czy opalanie w czasie ciąży szkodzi? Krótka odpowiedź brzmi: tak, jest szkodliwe. Istnieją jednak sposoby, aby temu zapobiec, jeśli masz ku temu skłonności. Balsamy i kremy do opalania pomagają nadać naszej skórze kolor, a także chronią ją przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ponieważ opalanie jest naturalnym procesem ochrony przed słońcem, nie jest to takie złe, jeśli się nad tym zastanowić! Jeśli tego lata masz ochotę na odrobinę pomarańczy, nie martw się – będzie to korzystne zarówno dla Ciebie, jak i Twojego nienarodzonego dziecka.
Co opalanie może zrobić dla twojego nienarodzonego dziecka?
Nadmierna ekspozycja na słońce w czasie ciąży może potencjalnie zaszkodzić twojemu nienarodzonemu dziecku. Poziom szkodliwych promieni UV w powietrzu w tym okresie jest wyższy niż zwykle i może osiągnąć szkodliwy poziom nawet wtedy, gdy słońce znajduje się w najniższym punkcie na niebie. Tolerując wysoki poziom promieniowania UV w tym okresie, Twój organizm pomaga dziecku w rozwoju silniejszej skóry i odporności na choroby takie jak rak i cukrzyca.
Dlaczego opalanie w czasie ciąży jest szkodliwe?
Istnieje wiele powodów, dla których opalanie w czasie ciąży jest szkodliwe. Oczywistym jest, że jest to główne źródło promieniowania UVA i UVB. Jednak inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę to fakt, że Twoja skóra się rozwija oraz to, że Twoje dziecko jest w Tobie. Skóra Twojego dziecka jest wrażliwa, zwłaszcza jeśli szybko się rozwija, dlatego ekstremalne poziomy promieniowania UV mogą spowodować uszkodzenie skóry Twojego nienarodzonego dziecka. Ponadto promienie UV przenikają przez skórę dziecka i docierają do narządów płodu. Oznacza to, że uszkodzenia narządów są przenoszone na dziecko, nawet jeśli nie doznało ono fizycznych obrażeń.
Korzyści płynące z opalania
Korzystanie z łóżek opalających w porównaniu z innymi źródłami promieniowania UV ma kilka zalet: Kolor: Opalanie jest formą medycyny prewencyjnej, wykorzystującej promienie słoneczne do zabarwienia skóry. Opalając się, chronisz się przed przyszłymi szkodliwymi promieniami UV, a także innymi korzyściami. Zdrowa skóra: Jednym z głównych celów opalania w czasie ciąży jest zapewnienie zdrowej skóry. Ponieważ Twoja skóra jest już nadwyrężona z powodu nagromadzenia dodatkowej krwi i części ciała, opalenizna jest sygnałem dla lekarza, że potrzebujesz kontroli. Utrzymanie zdrowego kolorytu skóry: Jedną z głównych zalet opalania jest to, że pomaga ono zachować zdrowy koloryt skóry. Proces opalania (stosowanie balsamu) powoduje, że skóra poci się, przez co traci swoje właściwości nawilżające i staje się mniej atrakcyjna dla przyszłych koleżanek.
Skutki uboczne opalania w czasie ciąży
Istnieje kilka skutków ubocznych opalania się w czasie ciąży: Zwiększone ryzyko niektórych nowotworów: Zwiększona ekspozycja skóry na promienie UV w czasie ciąży może zwiększyć ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, takich jak rak skóry i białaczka. Zwiększone ryzyko wystąpienia nadwrażliwości na światło: Zaleca się, aby kobiety w ciąży unikały nadmiernego przebywania na słońcu, co pozwoli im uniknąć poparzeń słonecznych. Jednak nie zawsze jest to możliwe. W takiej sytuacji zwiększa się ryzyko wystąpienia nadwrażliwości na światło. Można ją leczyć za pomocą niewielkiej dawki kortyzonu, ale nie zaleca się zaprzestania korzystania z łóżek opalających do czasu urodzenia dziecka. Nadmierne ciemnienie skóry: Proces opalania powoduje również ciemnienie skóry, co jest normalną i zdrową reakcją. Jeśli jednak proces ten przebiega zbyt szybko, może spowodować trwałe przyciemnienie.
Wpływ ochrony przeciwsłonecznej na Twoje nienarodzone dziecko jest oczywisty: może ona spowodować szereg komplikacji, takich jak zdeformowane lub wyglądające na zdeformowane dziecko, nieprawidłowy wzrost i zwiększone ryzyko chorób u dziecka. Najlepszym sposobem ochrony nienarodzonego dziecka przed szkodliwym działaniem słońca jest unikanie przebywania na słońcu w czasie ciąży i stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry. Opalanie jest powszechną praktyką i częstym powodem do niepokoju wśród kobiet w ciąży. Chociaż jest ono potencjalnie szkodliwe, może być także stosowane jako forma profilaktyki.
Najlepszym sposobem ochrony nienarodzonego dziecka przed szkodliwym działaniem słońca jest przebywanie na słońcu i stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry. Kobiety w ciąży powinny przestrzegać następujących środków ostrożności: Ograniczenie ekspozycji na słońce: Zaleca się, aby kobiety w ciąży ograniczyły ekspozycję na słońce do ilości mniejszej niż ta potrzebna do porodu.
Noś odzież ochronną: Prawidłowo noszona odzież ochronna może pomóc w ochronie dziecka przed szkodliwym promieniowaniem UV. Używaj kremu z wysokim filtrem SPF: Wartość SPF w kremie przeciwsłonecznym służy do ochrony skóry przed uszkodzeniami spowodowanymi przez słońce, ale wysoki numer SPF nie chroni skóry przed poparzeniem. Wychodząc na słońce, używaj parasola lub kapelusza: Promienie UV przedostają się przez rondo kapelusza i sprawiają, że skóra staje się ciemna. Używaj kremu z filtrem PA+: Filtr PA+ zawarty w kremie przeciwsłonecznym blokuje zarówno promienie UVA, jak i UVB. Używaj kremu z grubym filtrem przeciwsłonecznym: Cieńsze/mniej wydajne filtry przeciwsłoneczne nie chronią skóry przed poparzeniem, ale zapewniają mniejszą ochronę. Przejrzystość to podstawa: Ważne jest, aby kobiety w ciąży znały prawdę na temat opalania i związanego z nim ryzyka. Powinny one wiedzieć, że opalanie jest głównym źródłem promieni UVA i UVB, a jego skutki mogą być szkodliwe dla ich nienarodzonego dziecka. Ważne jest, aby kobiety w ciąży pamiętały, że istnieją sposoby ochrony przed szkodliwym działaniem słońca, nawet jeśli nie planują się opalać. Zawsze używaj kremu z filtrem, kiedy wychodzisz na słońce i stosuj odpowiednią pielęgnację skóry, aby chronić ją przed przyszłymi uszkodzeniami spowodowanymi przez słońce.
Najnowsze komentarze