W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykłada się do zdrowego odżywiania. Jednym z najważniejszych elementów diety są tłuszcze, które pełnią wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Wiele osób jednak nie jest świadomych tego, jakie tłuszcze są naprawdę zdrowe dla naszego ciała i dlaczego powinniśmy je spożywać. W tym artykule dowiesz się o różnych rodzajach tłuszczu oraz ich wpływie na nasze zdrowie.

Tłuszcze nasycone

Tłuszcze nasycone to główny składnik wielu produktów żywnościowych takich jak masło, mięso czy produkty mleczne. Są one uznawane za „złe” ze względu na swoje właściwości prozapalne i negatywny wpływ na poziom cholesterolu we krwi.

Jednakże ostatnie badania wykazały, że nie wszystkie tłuszcze nasycone są szkodliwe dla naszego organizmu. Tzw. kwas laurynowy zawarty w oleju kokosowym ma działanie przeciwzapalne i może pomóc obniżyć poziom złego cholesterolu LDL.

Podsumowując – unikaj nadmiernego spożycia produktów bogatych w tłuszcze nasycone (np.: fast food), ale jednocześnie pamiętaj o umiarkowanym spożyciu tych, które są korzystne dla naszego zdrowia.

Tłuszcze jednonienasycone

Tłuszcze jednonienasycone to kolejna grupa tłuszczów uważana za „zdrowe”. Znajdziemy je w oliwie z oliwek, awokado czy orzechach. Są one bogate w kwasy omega-9 oraz witaminę E – silny antyoksydant chroniący nasze komórki przed uszkodzeniami.

Badania wykazały również, że regularne spożywanie tłuszczów jednonienasyconych może pomóc obniżyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2.

Jednakże pamiętajmy o umiarze – nadmiar nawet najzdrowszych produktów nie jest dobry dla naszego organizmu. W przypadku oleju z oliwek warto sięgać po jego nierafinowane odmiany, aby zachować wszystkie cenne składniki odżywcze.

Tłuszcze wielonienasycone

Należą do nich przede wszystkim kwasy omega-3 i omega-6. Kwasy te są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i muszą być dostarczane z dietą ponieważ samemu nasz organizm ich nie produkuje.

Kwasy omega-3 znajdują się głównie w rybach morskich (np.: łososiu), natomiast omega-6 w olejach roślinnych (np.: słonecznikowym). Niestety, większość osób spożywa zbyt dużo kwasów omega-6 i za mało omega-3. Nadmiar kwasy omega-6 może prowadzić do stanów zapalnych w organizmie.

Warto więc zadbać o odpowiednią równowagę między tymi dwoma rodzajami tłuszczu poprzez regularne spożywanie ryb oraz ograniczenie ilości produktów bogatych w kwasy omega-6 (np.: fast food).

Tłuszcze trans

Tłuszcze trans są uznawane za najbardziej szkodliwe dla naszego zdrowia. Powstają one podczas procesu utwardzania tłuszczów roślinnych, który jest stosowany m.in. przy produkcji margaryny czy smażenia frytek.

Naukowcy wykazali, że nadmierne spożycie tłuszczów trans może powodować wzrost poziomu złego cholesterolu LDL oraz obniżenie dobrego HDL co zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Aby uniknąć negatywnych skutków dla zdrowia należy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować produkty zawierające tłuszcze trans ze swojej diety.

Jakie tłuszcze są najlepsze?

Powyżej wymienione grupy to tylko ogólne klasyfikacje tłuszczów. W rzeczywistości każdy rodzaj posiada swoje zalety i wady, dlatego ważne jest aby spożywać je z umiarem.

Warto pamiętać o tym, że niektóre produkty zawierają mieszankę różnych typów tłuszczu (np.: mięso), więc trzeba uważnie czytać etykiety i wybierać te zdrowsze opcje.

Podsumowanie

Tłuszcze są niezbędne dla naszego organizmu, ale należy pamiętać o odpowiedniej równowadze oraz unikać nadmiernego spożycia produktów bogatych w szkodliwe tłuszcze nasycone i trans. Zdrowe źródła tłuszczu to przede wszystkim ryby morskie, olej kokosowy oraz oliwa z oliwek. Pamiętajmy również o regularnym spożywaniu orzechów – bogatych w cenne kwasy omega-3 i witaminę E.

Zbilansowana dieta oparta na świeżych produktach pozwoli nam dostarczyć do organizmu wszystkich potrzebnych składników odżywczych bez negatywnego wpływu na nasze zdrowie.